Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret294826
KATEGORİLER
Site Haritası

Advertorial

  

  

Borçla Mücadele Platformu

Kredi Kartsız Yaşamak

Kredi kartının mazisi 1960’lı yıllara kadar gidiyor. Bundan 15 yıl öncesine kadar kredi kartı kullanımı bu günkü kadar yaygın değildi. Tam olarak ülkemizde hangi yıl kullanılmaya başlandığını biliyorum desem yalan olur, ama bendeniz 15 sene önce kullanmaya başladım. Olay şöyle gelişti: Bir gün işyerime maaşımı aldığım bankadan bir mektup geldi. İçinden maaş kartına benzer bir kart çıktı. Ne olduğunu bilmediğim için etrafımdakilere ne işe yaradığını sordum: ‘Bunun geçerli olduğu işyerlerinden alış veriş yaparsan çıkışta para yerine bu kartla ödeme yapıyorsun’ dediler. Bir anda o kadar sevdim ki, adeta ona aşık oldum. Nasıl sevmeyeyim, istediğim her şeyi alabiliyorum, beş kuruş ödemiyorum, param da cebimde kalıyor. Oh ne âlâ memleket. ‘Çişimi ediyom, çişimi ediyom; popom kuyu kalıyoy’ gibi bir şey.

 

Biz milletçe kredi kartını çok sevdik, onu bağrımıza bastık. Cüzdanlarımızın en özel yerini ona ayırdık, ona kimlik kartımızın yanında yer verdik, onu baş üstünde tuttuk. Ama o ne yaptı? Yıllarca bizi sömürdü, bizi kendine kul köle yaptı, bize hep ihtiyacımız olmayan lüzumsuz şeyleri aldırdı. Bizi israfa sürükledi, onun yüzünden masraflarımız iki katına çıktı, maaşımızı yetiremez olduk. Biz harcama yaparken hep teşvik edip, güler yüz gösterirken, iş ödemeye gelince hiç müsamaha göstermedi. Ödemeyi bir gün bile geciktirsek bize en ağır cezayı verdi.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım, kabahat bizden başka kimsenin değil. Bu gâvur icadı nesneyi kullanmak zorunda mıydık? Hayır. Alış veriş yaparken bizi zorladılar mı? Hayır. Bu mereti adam gibi kullanıp faize bulaşmayan milyonlarca insan yok mu? Var. Biz bilemedik, markette görünce dayanamadık, nefzimize uyup her istediğimizi aldık. Ayağımızı yorganımıza göre değil, kredi kartımıza göre uzattık. Ama en azından akıllandığımızı düşünüyorum. Şimdi kredi kartının bu kadar sıkıntısını stresini çekeceğinize, aç kalmayı tercih edeceğinize eminim. Çünkü bir zamanlar ben de aynı sıkıntıları yaşadım, çok şükür kurtuldum, şimdi herkesin de kurtulması için dua ediyorum. Dua etmekle kalmıyor, vakti zamanında aynı sıkıntıları yaşamış hayırsever arkadaşlarımızla birlikte bir şeyler yapmak için gayret sarf ediyorum.


Yorumlar - Yorum Yaz